Česko vyvezlo rekordní množství proudu. A své přírody

29.01.2012 11:38

Aktuálně.cz

Praha - Česko vyve​zlo v uplynulém roce nejvíc elektřiny ve své historii.

Podle předběžných údajů provozovatele přenosové soustavy, společnosti ČEPS činil loňský čistý vývoz 17,4 terawatthodin (TWh), což je o 1,2 TWh více než byl dosavadní rekord z let 2003 a 2007.

Ve skutečnosti ČEZ a další firmy vyrobily na export ještě víc elektrické energie, protože odhadovaná hodnota 17,4 TWh je rozdíl mezi vývozem a dovozem.

Aktuální údaje jen potvrzují postavení České republiky jako jednoho z největších evropských i světových exportérů elektrické energie.

 

 

"Je to samozřejmě špatně. Kromě elektřiny vyvážíme i naši krajinu. Po výrobě elektrické energie nám zůstanou zplundrované severní Čechy," řekl Aktuálně.cz Martin Sedlák z volného sdružení Aliance pro energetickou soběstačnost.

Dráty odteče 5 milionů tun uhlí

Ekologické Hnutí Duha pro Aktuálně.cz před časem vypočítalo, že se v posledních letech vyváží elektřina získaná spálením zhruba pěti milionů tun hnědého uhlí, dominantního paliva pro české elektrárny.

 

 

Pět milionů tun je přibližná roční těžba v lomu ČSA, s nímž sousedí severočeské obce Horní Jiřetín a Černice, které mají padnout kvůli tomu, aby bylo dost uhlí i pro výrobu elektřiny.

Do ciziny míří téměř pětina proudu

O vývozu elektrické energie se kriticky zmiňuje i poslední Zpráva o stavuživotního prostředí, byť autoři ještě neměli k dispozici nejaktuálnější údaje.

Zpráva konstatuje, že se v roce 2010 vyvezlo do zahraničí 26 TWh elektřiny, tedy třetina z celkového množství, a dovezlo se 11,1 TWh. Saldo vývozu a dovozu tedy bylo 14,9 TWh, což je bezmála pětina vyrobeného proudu.

Ropovody z vrtulníku

Výrazná část z vytěženého uhlí skončí za hranicemi.Autor: Ludvík Hradilekvětší obrázek »

 

"V roce 2010 se z České republiky vyvezlo 17,3 procent tuzemské výroby elektrické energie, Česká republika tedy vyrábí více elektřiny, než potřebuje, a zatěžuje tak více životní prostředí výměnou za krátkodobější hospodářské efekty," uvádí se ve zprávě, kterou zkraje roku projednala vláda.

Stát počítá s dalším vývozem

Společnost ČEZ, dominantní polostátní výrobce elektřiny v zemi si ovšem nedokáže představit, že by stát vývoz proudu zastavil.

"Česká republika je součástí Evropské unie a jejího jednotného trhu. Volný pohyb zboží a služeb patří mezi základní pilíře, na kterých stojí projekt Evropské unie," uvádí ČEZ na svých internetových stránkách.

"Zákaz obchodování s elektřinou by byl s těmito pilíři v rozporu - je proto krajně nepravděpodobné, že by Česká republika mohla takový zákaz obhájit před orgány Evropské unie."

Ani připravovaná Státní energetická koncepce z dílny ministerstva průmyslu zatím s omezováním vývozu elektřiny nepočítá. Spíše naopak. Česko má mít i do budoucna spíše přebytek proudu. 

Čerpací stanice Tesco Letňany

Elektřinu vyvážíme, ropu dovážíme.Autoři: tomAktuálněvětší obrázek »

 

Přírodu vyvážíme, ale i dovážíme

Podle ČEZu je nutné se na vývoz energie dívat i z druhé strany, protože Česko je závislé na dovozu ropy a plynu.

"Těžba energetických surovin má vždy určitý negativní dopad na okolní prostředí. Pokud by tedy stejný princip (nebudeme si ničit svoje životní prostředí) přijaly i ostatní státy, pak by to pro Českou republiku znamenalo energetický kolaps," upozornila společnost ČEZ.

Podle Martina Sedláka z volného sdružení Asociace pro energetickou soběstačnost by se měl stát více snažit snižovat energetickou závislost. Vyvážená elektřina by se například mohla použít elektromobilů místo benzinu a nafty.

Dodal, že vývoz elektřiny podnikům a domácnostem stejně nepřináší nižší ceny proudu. Spalování uhlí v elektrárnách naopak znečišťuje ovzduší, ačkoli emise se díky odsíření radikálně snížily.

Podívejte se, jak se rozpíná povrchový důl ČSA:

 

Fotogalerie

Nejvíce elektřiny koupilo Německo

Největším odběratelem české elektřiny bylo v uplynulém roce podle předběžných čísel společnosti ČEPS Německo, kam mířila více než polovina exportu. Na druhém místě pak bylo Slovensko a na třetím Rakousko. Z Polska se naopak elektřina dovážela.

Loňský rekordní vývoz české elektřiny dávají odborníci do souvislosti především se zavřením německých jaderných elektráren.

Zpět

Novinky

V Litvínově dostaly strany podporující prolomení limitů těžby jen 22 procent hlasů

11.10.2014 19:38
Na radnici může vzniknout protiuhelná i prouhelná koalice   Litvínov, 11. října 2014 – Strany, které odmítají prolomení limitů těžby hnědého uhlí, získaly v Litvínově ve volbách 47 procent hlasů, zatímco strany otevřeně podporující plány těžebních společností jen 22 procent...

Volby v Horním Jiřetíně vyhráli odpůrci těžby

11.10.2014 18:53
V zastupitelstvu získaly jasnou většinu strany, které bojují za záchranu města    Horní Jiřetín, 11. října 2014 – Volby v Horním Jiřetíně jasně vyhráli odpůrci těžby: z celkového počtu 11 mandátů získali 7 míst (1). Pohodlně tak dokáží sestavit povolební „protiuhelnou“ koalici....

Den pro limity v Litvínově již potřetí

07.10.2014 14:00
V úterý 7. října 2014 se konal v Litvínově již třetí Den pro limity – akce nevládních ekologických organizací, zástupců samospráv, sdělovacích prostředků a aktivních lidí, kterým není lhostejný osud kraje tolik poznamenaného povrchovou těžbou uhlí, že dokáží veřejně vyjádřit podporu zachování...

Litvínovská opozice utekla před názorem občanů

12.09.2014 15:56
Vyjádření o. s. Kořeny k jednání opozičních zastupitelů na zastupitelstvu 11.9.2014 Groteskní a zároveň smutné představení předvedli na včerejším zastupitelstvu zástupci stran ČSSD, SNK-ED, TOP09 a Otevřenou radnici. Zatímco veřejně se tváří zejména ČSSD, že je pro přímou demokracii a dokonce...

Radní Litvínova referendum chtějí, teď jsou na řadě zastupitelé

08.09.2014 06:43
Litvínov – Litvínovští radní na svém posledním jednání podpořili myšlenku starosty Milana Šťovíčka, aby se v rámci říjnových komunálních voleb v Litvínově zároveň uskutečnilo referendum, při němž by obyvatelé vyjádřili svůj postoj k limitům a hazardu. Ve čtvrtek bude o referendu...

OBČANÉ LITVÍNOVA MOHOU PODPOŘIT VYPSÁNÍ REFERENDA K OTÁZCE LIMITŮ TĚŽBY A PROVOZOVÁNÍ HAZARDU

05.09.2014 09:25
Tisková zpráva přípravného výboru, 5.9.2014   Několik let trvající diskuse nad prolomením limitů těžby a přiblížení povrchového velkolomu ČSA na 500 m k Litvínovu je bezesporu stěžejní otázkou další budoucnosti Litvínova, která rezonuje na Mostecku již mnoho let. Podle jedné...

Občane, chceš referendum? V Litvínově se rozjela nová petice

02.09.2014 10:35
Litvínov – Nenápadná litvínovská hospůdka Mlsnej kocour se může zapsat do historie města, a to jako základna rozsáhlé akce, která možná v budoucnosti určí další kroky města. Právě tady se totiž zrodil nápad zorganizovat petici, jejímž cílem je ukázat politikům, že občané chtějí referendum, při...

Vavrouškovu cenu dostal bojovník proti těžbě v severních Čechách

05.06.2014 22:01
Praha - Za celoživotní ochranu životního prostředí v Severočeské hnědouhelné pánvi i záchranu zámku Jezeří dostal dnes Cenu Josefa Vavrouška soukromý zemědělec Petr Pakosta. Odborná porota ocenila také jeho aktivity pro obnovu osídlení a lesů na Krušných horách nejen na Mostecku. Pakosta ocenění...

Ministr Mládek: O limitech rozhodneme možná už příští rok

07.03.2014 17:37
Horní Jiřetín, Litvínov - Jan Mládek přijel na sever Čech na doporučení svého externího poradce. Setkal se například s litvínovským starostou Milanem Šťovíčkem. Známý odpůrce pokračování těžby ale nebyl zdaleka jediným lokálním politikem, s nímž se ministr potkal. V závěru návštěvy...

Těžbu uhlí nechceme, vzkazuje v průzkumu více než polovina Jiřetína

25.02.2014 17:54
Praha/Ústí nad Labem - Proti těžbě uhlí v Horním Jiřetíně je zásadně 57 procent obyvatel obce. Zhruba dvě třetiny očekávají, že během nejbližších deseti let budou prolomeny limity těžby uhlí. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM pro společnost Severní energetická. Zrušení limitů by postihlo...